
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 46.8 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 52 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 52 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 700 mV |
| Max Output Voltage | 46 V |
| Duty Cycle | 95 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 3012
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97853
Ext.Price$0.97853
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97853 | $0.97853 |
| 10 | $0.80102 | $8.01020 |
| 25 | $0.72658 | $18.16450 |
| 50 | $0.65906 | $32.95300 |
| 100 | $0.59781 | $59.78100 |
| 300 | $0.57275 | $171.82500 |
| 500 | $0.54873 | $274.36500 |
| 1000 | $0.52574 | $525.74000 |
